Wyróżnia się szeroki zakres rozlicznych rodzajów spodni. Każdy – zarówno panie, jak i panowie – są w stanie znaleźć dla siebie coś odpowiedniego. W tym przypadku warto wspomnieć między innymi o kobiecych odmianach spodni, bowiem w tym zakresie garderoba tego typu jest niesamowicie silnie zróżnicowana. Występuje cała masa wielorakich odmian spodni damskich.
Do najbardziej popularnych zalicza się chociażby spodnie klasyczne. Są to spodnie, jakie mają standardowy, raczej prosty fason, nie są wyszukane pod względem kroju. Posiadają charakterystyczne dwie zakładki, a także ich kant jest nieco zaprasowany celowo. Takie spodnie damskie na dziś dzień uchodzą już w modzie kobiecej raczej za uniwersalne i neutralne. Dobrze sprawdzają się zarówno na co dzień, jak także przydają się, gdy wypada być ubranym nieco bardziej elegancko. Nie są to jednakże takie spodnie, które przypominają modele męskie, jak częstokroć jest to mylnie określane. Panie nie zważają niekiedy na to, jak nogawka opisywanych tu spodni klasycznych opada na buta. W zasadzie chodzi o to, aby o tego buta nie opierały się spodnie, tak jak ma to miejsce w przypadku butów męskich.
W ten sposób nasze nogi optycznie są bowiem znacząco skrócone. Niestety długość spodni jest kwestią różnoraką. Trzeba ją niewątpliwie dopasować zarówno do wysokości obcasa, jak także i wzrostu osoby je noszącej. Kolejnym typem popularnych męskich spodni są kultowe już praktycznie dzwony. Ten typ spodni odznacza się wąskimi nogawkami do łydki a na łydce charakterystycznie rozszerzanymi. Ciągną się one z takim rozszerzeniem od wysokości kolan praktycznie do samek kostki. Ponadto alternatywą wobec tych, którzy za dzwonami nie przepadają raczej i wolą mniej rozłożyste modele spodni będą również już legendarne rurki, jakie wprowadziły w dziedzinie garderoby spodniowej naprawdę istną rewolucję.
Chodzi o to generalnie, że spodnie te mają być bardzo seksowne – mają podkreślać nogi, poprzez mocne przyleganie do nich. Ten rodzaj spodni został wprowadzony przez Pierre Cardin, bowiem to on powiedział kategoryczne NIE spodniom posiadającym te charakterystyczne przez lata powielane w modelach spodni kanty. Nogawki miały być zupełnie proste, mocno przywierające, opinające łydki oraz kostki. Warto też wspomnieć o spodniach boot cut. Jest to prosty fason, który nieco ulega rozszerzeniu ale nie na całości ciucha, zaś od kolan do kostek.
Nie są to jednak aż takie szerokości jak w przypadku wyżej wspomnianych i omówionych spodni dzwonów. Warto też mieć na względzie szczególnie polecane na sezon wiosenno-letni rybaczki. Inaczej na te spodnie mówi się capri. Są one dziełem autorstwa markiza Emilo Pucci. To on na Capri uruchomił pierwszy swój butik produkujący rybaczki i dlatego też są one tak nazwane. Spodnie tej kategorii odznaczają się wąskim zakończeniem na odcinku między kolanami a kostkami. Bojówki to natomiast idealny wybór spodni dla kobiet lubiących praktyczne outfity, które kochają męski styl, cenią wygodę i swobodę poruszania się i które na co dzień mogą ubierać się normalnie, to znaczy casualowo a niekoniecznie eleganckie.
Specyfiką spodni zwanych bojówkami, które dominowały zwłaszcza w drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych były charakterystyczne wielkie kieszenie po bokach tych luzackich modeli. Do tego występowały one w towarzystwie z reguły modnych w tamtych czasach również glanów. Są to spodnie o wojskowym charakterze. Dodatkowo wspomnijmy też o spodniach z mankietami. Są one typowe dla tych pań, które lubią mieć wywinięte nogawki. Alladyne czyli alladyny potocznie mówiąc są to szerokie spodnie, jakie mają luźny krok ale są zwężone ku dolnej ich części.
Są to spodnie bardzo bufiaste, które dobrze wyglądają na osobie mającej przykładowo bardzo wąską talię, a także na kimś, kto jest do nich wystarczająco szeroki. Niemniej jednak nie zapominajmy, że jeżeli chcemy, aby w lecie było nam przewiewnie, właśnie ten rodzaj spodni jest idealnym rozwiązaniem. Dla lubiących podkreślać swą figurę i kobiece kształty na pewno godnym uwagi wyborem będą spodnie biodrówki.
Mają one zasadniczo obniżony stan.